İrmik Helvası Tarifi

İstanbul Rumlarından Güzel Bir İrmik Helvası Tarifi

İstanbullu Rumlardan İrmik Helvası Yapımı
Geçenlerde elime Şubat 2012 basımlı bir kitap geçti. Yapı Kredi Yayınlarından çıkan ve Sula Bozis imzalı "İstanbul Rumlarından Yemek Tarifleri" adlı çok güzel bir kitap. İçinde sitemizin konusuna uygun bir irmik helvası tarifi vardı ve siteye eklemeden edemedim.

Kitaptan bir tarifi sitemize ekledik fakat size tavsiyem bu 140 sayfalık ve bol resimli kitabı mutlaka edinmeniz olacaktır. Fiyatı gayet uygun, sadece 18TL. Fakat bu kitapla beraber hem ortak bir kültürü paylaştığımız İstanbullu Rumlar ve bir dönemin İstanbul yaşamına dair hoş bilgiler edineceksiniz hem de birbirinden lezzetli ve farklı gözüken güzel bir yemek tarifleri koleksiyonuna sahip olabileceksiniz.

Neyse artık helva tarifimize geçebiliriz. İşte bir parça klasik helva yapımına benzemekle beraber yine de yapımında farklılıklar bulunan tarifimiz.

İstanbullu Rumlardan İrmik Helvası Tarifi ve Gerekli Malzemeler

4 bardak su ya da 2 bardak su ve 2 bardak süt
1.5 bardak şeker
1 limon kabuğu rendesi
1 portakal kabuğu rendesi
2 bardak kalın irmik
200 gr. tereyağı
50 gr. çamfıstığı
1 fiske tarçın (isteğe göre)

1- Şekeri ve limon-portakal kabuğu rendelerini, kaynayan su veya su ile süt karışımında eriterek helvanın şerbetini hazırlayın.
2- Tereyağını bir tencereye koyarak eritin, içine çamfıstıklarını atarak hafifçe pembeleşecek kadar kavurun, ardından irmiği ekleyerek yaklaşık 15 dakika boyunca orta hararetteki ateşte sürekli karıştırarak irmiğin rengini koruyacak biçimde kavurmaya devam edin. İrmiğin renginin çok koyulaşmamasına dikkat edin.
3- Önceden hazırlanan şerbeti irmiğin içine dikkatlice dökerek tahta bir kaşıkla irmik şurubu tamamen çekene kadar karıştırın.
4- Helva kaşığın etrafında bir top halini almaya başladığında helvamız kıvama gelmiş demektir. Tencereyi ateşten indirin ve üzerine temiz bir havlu örterek kapağını kapatın. Bu işlem helvanın demlenmesini sağlayacaktır.
5- Yaklaşık yarım saat içinde irmik helvamız servise hazır hale gelecektir. İsteğe göre tarçın serpilerek servis edilebilir.