İrmik Helvası Tarifi

İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

İrmik Helvası
Günümüzde en çok çeşitlilik gösteren helva türü irmikle yapılan helvalardır. Klasik anlamda "irmik helvası nasıl yapılır" sorusuna cevap arayacak olursak; yağ ve irmik bir tencerede ağır ateş üzerinde, irmik altın sarısı bir renk alıncaya kadar kavrulur. Sonra üzerine daha önceden kestirilmiş, bir kenarda kaynar olarak hazırda bekletilen şurubu dökülür. Tekrar ağır ağır ateşte pişirilidikten sonra helva son bir kez karıştırılarak tencere ateşten alınır ve bir kenarda dinlenmeye bırakılır.

ipucu: Helvaların şurupları kestirilirken uzun uzun kaynamamasına dikkat edilir. Genellikle şurubun bir taşım kaynaması yeterlidir.

İrmik helvası diğer helva türlerinin aksine genellikle sade olarak yapılmaz. İçine yapanın zevkine göre istenilen ölçüde çamfıstığı konur. Yeter miktar, 250 gram kullanılarak yapılan bir irmik helvası için 100 gram fıstıktır. Geleneksel olarak kullanılan çamfıstığı yanında bildiğimiz fıstık, antep fıstığı, badem ya da ceviz katılarak da irmik helvası yapılabilir.

Bazı irmik helvaları limon veya portakal gibi meyvelerin kabukları ile lezzetlendirilir. Bu helva yapımında önerilen yöntem şu şekildedir. Kullanılacak şeker, meyve kabuğu rendesi ile karıştırılarak meyvenin aramosını alması sağlanır.

Kısacası, "irmik helvası nasıl yapılır" diye merak ediyorsanız yukarıdaki gelenekselleşmiş yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır. Göreceksiniz ki zamanla edineceğiniz beceri ve ustalıkla irmik helvası yapımını geliştirecek ve kendinize özel lezzetler yaratacaksınız.